Vuodesta 2018 Sisu-Seikkailua järjestänyt Selkien Sisu ry myy Sisu-Seikkailu -tapahtuman liiketoiminnan Hotu Outdoors Oy:lle. Sopimus kattaa kaikki oikeudet tapahtumaan, mukaan lukien brändin, materiaalit ja markkinointioikeudet. Kauppa vahvistaa Sisu-Seikkailun jatkuvuutta ja mahdollistaa sen kehittämisen tulevinakin vuosina.
Sisu-Seikkailu on vuosien varrella vakiinnuttanut asemansa Suomen seikkailu-urheilutapahtumien joukossa. Lokakuussa 2023 perustetun Hotu Outdoors Oy:n yrittäjä Lauri Kontkanen on ollut Sisu-Seikkailun koordinaattori vuodesta 2018 lähtien, joten järjestäminen jatkuu tutuissa ohjaksissa.
”Olemme tyytyväisiä, että Sisu-Seikkailun järjestelyiden viestikapula siirtyy Hotu Outdoorsille. Pienen kylän urheiluseuran voimavarat ovat rajalliset ja näin varmistamme energian seuran ydintoimintoihin eli Selkien kylän päivittäiseen liikunnan edistämiseen ja liikuntahallin ylläpitämiseen. Selkien Sisulle jää etuoikeus talkootehtäviin, joten tapahtuman henki on tarkoitus säilyttää ennallaan. ”, kertoo Selkien Sisu ry:n puheenjohtaja Matti Ikonen.
Hotu Outdoors Oy:ssä on Laurin lisäksi yksi työntekijä. Tapahtumien järjestämisestä on kaksikolla kokemusta yhteensä yli 100 tapahtuman verran viimeisen 20 vuoden ajalta. Yrityksen tavoitteena on säilyttää Sisu-Seikkailun perinteet samalla kun tapahtumaa kehitetään entistä houkuttelevammaksi eri kohderyhmille.
Lisätietoja: Lauri Kontkanen, Hotu Outdoors Oy,
puh. 040-7596177, lauri@hotuoutdoors.com
Selkien Sisun yhteyshenkilö, Matti Ikonen (puheenjohtaja),
Selkien Sisu ry, puh. 0400-887965